Trafikte radar ile Hız kontrol uygulamalarının ne kadarı gerçekten Trafik Güvenliği, ne kadarı Devlet'e kaynak yaratmak amacı ile kullanılıyor?

12 Ocak 2010 Salı

Almanya'da Hız Limitleri, Türkiyede Gelir Kaynakları..!

Alman Şehirlerarası yollarında(Autobahn) üçte ikisi sadece tavsiye niteliğinde hız limitlerine sahiptir. (Richtgeschwindigkeit).

Yani Alman diyor ki, ben seni uyarırım, eğer başkası için bir tehdit oluşturmuyorsan, gerisi sana kalmış.

Ve ne hikmetse kaza istatistikleri bizde kötü, onlarda iyi..! Bizde ise, Trafik güvenliği için çalıştığı iddiasında bulunanlar, verilen talimat ile radar tuzaklarını, hız açısından en uygun yere koyup başlıyorlar tahsilat yapmaya.

Neden böyle?


Çünkü bu gelir ile, belli giderlerin karşılanması kolaylığı sistem olarak kurulmuş.


Bakıyorlar ki paraya ihtiyaç var, veriyorlar talimatı iş bitiyor. Gelsin paralar(Vergiler)..!

VERGİ TÜRLERİ

Vergi Kodu         Vergi Adı

9085                  TRAFİK CEZALARI


Sonrada Sloganlar ile bizi ne kadar da çok sevdiklerini ifade ediyorlar.


Trafik Hayattır.

Trafik Canavarı olmayın.

Kamlumbağaların ömrü neden uzun olur..!

Olmasına olmayalım da..! Bunun şekli bu mudur? diye sormam gerekiyor.İşte size bir haber..!(Alıntıdır)

Yılın ilk 6 ayında vatandaşa 556 milyon lirası trafikte olmak üzere toplam 15 milyar lira ceza kesildi. 79 milyar liralık vergi toplandı. Verginin 34 milyar lirası İstanbullu-nun cebinden çıktı.
MERKEZİ Yönetim Bütçe harcamaları, yılın ilk 6 ayında devleti oldukça zorladı. Vatandaş da vergi ve ceza ödemelerinde sıkıntı yaşadı. Yılın ilk 6 ayında bütçeden, sosyal güvenlik için 27.1, tarım ve ormancılık için 7.5, güvenlik hizmetleri için 5.2, savunma için de 5.8 milyar lira harcama yapıldı.
21.1 MİLYAR TL KDV ÖDEDİK
Haziran sonuna kadar yapılan 57 milyar 211 milyon liralık personel harcamasının 47 milyar 650,8 milyon liralık bölümü memurlar için kullanıldı. İşçilere, 1 milyar 579 milyon lira ödemede bulunuldu, milletvekillerinin zam ve tazminatları da bütçede 37 milyon 680 bin liralık bir yekün oluşturdu. Yılın ilk yarısında vatandaşa 556 milyon lirası trafikte olmak üzere toplam 14 milyar 982 milyon lira ceza kesildi.
Bu dönemde vatandaşlar 21.2 milyar lira KDV, 19.3 milyar lira ÖTV, 2.1'er milyar lira MTV ve Özel İletişim Vergisi ödedi. Ülke genelinde toplanan 79 milyar liralık verginin 34 milyar lirası İstanbulluların cebinden çıktı.
Kamu harcamalarının kaynağı Ankara'dan 10.9 milyar lira, sanayi üssü Kocaeli'den 10.2 milyar lira vergi toplandı. KİT ve kamu bankalar bütçeye 3 milyar 483 milyon TL katkıda bulundu.

Hiç yorum yok:

İzleyiciler